Wnętrza

Ponadczasowe i eleganckie wnętrza w stylu klasycznym

Projektowanie wnętrz w stylu klasycznym ma charakter ponadczasowy. To niezwykle bezpieczny wybór, a jednocześnie najlepszy dla osób ceniących przede wszystkim elegancję, wygodę i dobry smak.

Projekty wnętrz klasycznych zawsze wyglądają modnie. W tym stylu nie ma miejsca na kicz, tanie i kiepskiej jakości materiały oraz przeładowanie detalami. Pomieszczenia sprawiają wrażenie luksusowych, ale zarazem są bardzo komfortowe. Wzrok przyciągają stylizowane elementy dekoracyjne, antyki, ciężkie tkaniny i kryształowe żyrandole. Co ciekawe, całość nie przytłacza i nie sprawia wrażenia ciężkości, głównie dzięki zastosowaniu jasnych kolorów i gładkich powierzchni. Dużą wagę przykłada się też do zachowania symetrii, która nadaje wnętrzom uporządkowania i ładu.

Wnętrza klasyczne – Dobrana kolorystyka

Wnętrza w stylu klasycznym toną w barwach jasnych, nierzadko pastelowych. Bardzo często występuje biel, kolor kremowy, beżowy i szary. Ciekawe efekty dają rozmaite odcienie z palety brązowej, które jednak nie mogą dominować. W przypadku tkanin pojawiają się także inne barwy, jak tonacje zieleni i niebieskiego, niekiedy nawet szlachetny burgund. To nadaje wyjątkową elegancję i nawiązuje do stylu pałacowego.

Klasyczne wnętrza – odpowiednie materiały

Wybór ogranicza się do materiałów naturalnych i dobrych jakościowo. Dominują szlachetne gatunki drewna zarówno na podłodze, jak i w meblach. Najczęściej będzie to orzech lub mahoń. Szykowny charakter ma marmur, który zostaje wykorzystany na posadzki, jako obudowa kominków albo do blatów. Na podłogach widać ręcznie plecione, perskie dywany, z kolei na oknach wiszą długie i dość ciężkie zasłony z satyny czy jedwabiu, dodatkowo wzbogacone frędzlami i falbanami. Ściany zawsze mają jasną kolorystykę, często będą białe, aczkolwiek zdarzają się aranżacje z wiszącymi tkaninami lub tapetami w delikatne wzory.

Wnętrza w stylu klasycznym – wykwintne meble

Podstawą jest oczywiście wykonanie mebli z solidnych, naturalnych materiałów. Takim materiałem jest drewno, które może zachować swój naturalny kolor albo zostać pomalowane jasną farbą. Często zdarzają się antyki, ale również meble stylizowane z delikatnym dekorem i ozdobnymi gałkami. Sofy, fotele i krzesła są zazwyczaj tapicerowane, co nadaje im eleganckiego charakteru. Niezbędny będzie duży stół, który powinien stanowić punkt centralny w jadalni. Z kolei w sypialni zawsze pojawia się toaletka. Wszystkie meble charakteryzują się dość prostym, a zarazem wytwornym wzornictwem i muszą w pomieszczeniach tworzyć spójną całość. Niekoniecznie chodzi o jeden komplet, ale jakiś wspólny detal, np. identyczne rzeźbienie czy też kolor. Przy urządzaniu wnętrz w stylu klasycznym zawsze warto pamiętać o umiarze, aby nadmiar mebli nie wywołał wrażenia przeładowania.

Klasyczne wnętrza – dbałość o szczegóły i dekoracje

Wnętrza klasyczne są niezwykle uporządkowane, ale nie ma w nich monotonii. Wystarczy popatrzeć na ściany zdobione pilastrami, a więc specyficznymi pogrubieniami w kształcie płaskiego filara albo sufit z gzymsami, rozetą, ewentualnie sztukaterią. Na ścianach mogą też zawisnąć duże obrazy w dekoracyjnych ramach oraz stylowe lustra. Wzrok z pewnością przyciągną również kryształowe żyrandole.

Partner wpisu : www.artcoredesign.pl

Dodaj komentarz